Čo sme vykonali
Plány na rok 2011
Sú pomerne široké, zdá sa totiž, že proces získania grantu jednej zatiaľ nemenovanej banky na obnovu historických portálov ďalších stolní a technických pamiatok je na dobrej ceste. Pokiaľ bude OZ Kerling spoluúčastníkom tohoto grantu, chceli by sme sa pustiť do obnovy hneď niekoľkých pamiatok zapísaných do zoznamu svetového dedičstva UNESCO: predovšetkým rozbehnúť nižšie spomínanú rekonštrukciu štolne a cachovne Birnbaum, ale aj Prekopu k šachte Lill ktorý už zase dosť schátral, ďalej zakonzervovania a obnovy historického ústia Hodrušskej dedičnej štolne a možno aj niektorých ďalších.
Stále žije aj idea postavenia rozhľadne – filagórie na veľkom Kerlingu. Plánov je ešte viac, uvidíme čo sa nám toho roku podarí.
Pravidlá darovania 2% dane pre fyzické osoby sa nezmenili, tlačivo nájdete na spodku tohoto textu. Termín jeho podania je do 30. 4. 2011
Pravidlá darovania 2% dane pre právnické osoby sa zmenili, pokiaľ právnická osoba neurobí priame obdarovanie prijímateľa hodnotou 0,5% z odvedenej dane, može v tomto roku obdarovať prijímateľov len 1,5% hodnoty odvedenej dane
Darovanie sa uvádza priamo na tlačive podania daňového priznania
Termín jeho podania je do 31. 3.2011
Údaje :
IČO: 378 281 26 (SID nemáme)
Právna forma: občianske združenie
Obchodné meno: Občianske Združenie Kerling
Ulica: Dolné Hámre č. 297/21
PSČ: 966 61
Obec: Hodruša-Hámre
Čo sme urobili doteraz:
Rok 2010
V roku 2010 sme boli dobrovoľníkmi a nadšencami baníckej histórie zo susedných Vyhní požiadaní o právne zaštítenie rekonštrukcie portálu štolne Antona Paduánskeho, nakoľko miestny spolok nemal právnu subjektivitu ani účet pre príspevky nimi vyhľadaných sponzorov. Radi sme vyhoveli, spísali potrebné žiadosti o povolenia, sponzoring, a podobne. Z originálu keramického vlysu sv. Antona uloženého v Slovenskom Banskom Múzeu v B.Š bola vyhotovená kópia, ktorej hodnotu si uhradili zo svojich sponzorských príspevkov. V septembri bola rekonštrukcia dokončená, pri tej príležitosti sa konala malá slávnosť
OZ Kerling pripravovala plány na rekonštrukciu štolne Birnbaum v centre Banskej Hodruše, pomohli sme pri spísaní žiadosti obce o prechod priľahlej budovy (cachovne tejto štolne) na obec s plánom vybudovania malého múzea histórie obce.
Ing. Priesolovi sme pomohli zorganizovať prezentáciu v miestnom kultúrnom stredisku Žiar nad Hronom pri príležitosti uvedenia jeho ďalšej publikácie. Zúčastnili sme sa tiež pripomienkovania Manažment plánu lokality UNESCO.
Rok 2009
V jeseni 2009 sme spolu s dobrovoľníkmi vyčistili pamiatku UNESCO Povrchovú dobývku na vrchu Banište nad Kopanicami od náletových drevín, ponechali sme len estetické väčšie jelše na okraji dobývky. Povrchová časť dobývky už bola značne zarastená a neprehľadná.
. Naplánovali sme aj rekonštrukciu portálu štolne Svätej trojice/Brennerskej v záhrade za domom Praniarska. K realizácii však nedošlo vzhľadom na zaneprázdnenosť miestnych stavebných firiem. Začali sme spoluprácu s miestnym MTB bajker klubom Kopanice pri príprave trás pre horských bicyklistov ktorá je dnes známa ako projekt Bajkom k tajchom.
Rok 2008
V lete 2008 sme vyčistili priestor Národnej kultúrnej pamiatky šachty Mayer 1 a Mayer 2 od náletových drevín a krovín. Akcia nestála takmer nič, len trochu času a benzínu do píly. Pracovníci Slovenskej Banskej s.r.o. následne začistili aj ďalší kus smerom od Mayer šachty k halde tejto šachty. V lete sme osadili epoxidovú kópiu sochy Krista stvoriteľa nad zrekonštruovaný portál štolne Dolná Schopfer v Jalšovej doline. Taktiež osadenie bolo urobené dobrovoľne.
Rok 2007
V tomto roku sme spolu dokončili rekonštrukciu krížiku pri vyústení Jalšovej doliny pri Rudných Baniach. V tomto roku sme v spolupráci so Strednou priemyselnou školou Samuela Mikovínyho v Banskej Štiavnici dali v jej reštaurátorskom ateliéri vyhotoviť doplnené kópie originálu sochy Krista Stvoriteľa z nadpražia štolne Schopfer v Jalšovej doline za kostolíkom. Príspevok na materiál a prácu činil 28 000 Sk. Originál bol očistený a stabilizovaný- nakonzervovaný , bola z neho sňatá lukoprénová niekoľkodielna forma a následne boli vyhotovené dve kópie aj s doplnenými chýbajúcimi časťami (prsty na rukách, nohách, nos a krížik na jablku. Jedna epoxidová kópia imitujúca pieskovec a jedna cementová kópia imitujúca povodný kameň. Kópie, originál, aj forma sa vrátili späť do Hodruše.