Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Čo sme vykonali


Plány na rok 2011
Sú pomerne široké, zdá sa totiž, že proces získania grantu jednej zatiaľ nemenovanej banky na obnovu historických portálov ďalších stolní a technických pamiatok je na dobrej ceste. Pokiaľ bude OZ Kerling spoluúčastníkom tohoto grantu, chceli by sme sa pustiť do obnovy hneď niekoľkých pamiatok zapísaných do zoznamu svetového dedičstva UNESCO: predovšetkým rozbehnúť nižšie spomínanú rekonštrukciu štolne a cachovne Birnbaum, ale aj Prekopu k šachte Lill ktorý už zase dosť schátral, ďalej zakonzervovania a obnovy historického ústia Hodrušskej dedičnej štolne a možno aj niektorých ďalších.
Stále žije aj idea postavenia rozhľadne – filagórie na veľkom Kerlingu. Plánov je ešte viac, uvidíme čo sa nám toho roku podarí.

Pravidlá darovania 2% dane pre fyzické osoby sa nezmenili, tlačivo nájdete na spodku tohoto textu. Termín jeho podania je do 30. 4. 2011
Pravidlá darovania 2% dane pre právnické osoby sa zmenili, pokiaľ právnická osoba neurobí priame obdarovanie prijímateľa hodnotou 0,5% z odvedenej dane, može v tomto roku obdarovať prijímateľov len 1,5% hodnoty odvedenej dane
Darovanie sa uvádza priamo na tlačive podania daňového priznania
Termín jeho podania je do 31. 3.2011

Údaje :
IČO: 378 281 26 (SID nemáme)
Právna forma: občianske združenie
Obchodné meno: Občianske Združenie Kerling
Ulica: Dolné Hámre č. 297/21
PSČ: 966 61
Obec: Hodruša-Hámre


Čo sme urobili doteraz:
Rok 2010
V roku 2010 sme boli dobrovoľníkmi a nadšencami baníckej histórie zo susedných Vyhní požiadaní o právne zaštítenie rekonštrukcie portálu štolne Antona Paduánskeho, nakoľko miestny spolok nemal právnu subjektivitu ani účet pre príspevky nimi vyhľadaných sponzorov. Radi sme vyhoveli, spísali potrebné žiadosti o povolenia, sponzoring, a podobne. Z originálu keramického vlysu sv. Antona uloženého v Slovenskom Banskom Múzeu v B.Š bola vyhotovená kópia, ktorej hodnotu si uhradili zo svojich sponzorských príspevkov. V septembri bola rekonštrukcia dokončená, pri tej príležitosti sa konala malá slávnosť
OZ Kerling pripravovala plány na rekonštrukciu štolne Birnbaum v centre Banskej Hodruše, pomohli sme pri spísaní žiadosti obce o prechod priľahlej budovy (cachovne tejto štolne) na obec s plánom vybudovania malého múzea histórie obce.
Ing. Priesolovi sme pomohli zorganizovať prezentáciu v miestnom kultúrnom stredisku Žiar nad Hronom pri príležitosti uvedenia jeho ďalšej publikácie. Zúčastnili sme sa tiež pripomienkovania Manažment plánu lokality UNESCO.

Rok 2009
V jeseni 2009 sme spolu s dobrovoľníkmi vyčistili pamiatku UNESCO Povrchovú dobývku na vrchu Banište nad Kopanicami od náletových drevín, ponechali sme len estetické väčšie jelše na okraji dobývky. Povrchová časť dobývky už bola značne zarastená a neprehľadná.
. Naplánovali sme aj rekonštrukciu portálu štolne Svätej trojice/Brennerskej v záhrade za domom Praniarska. K realizácii však nedošlo vzhľadom na zaneprázdnenosť miestnych stavebných firiem. Začali sme spoluprácu s miestnym MTB bajker klubom Kopanice pri príprave trás pre horských bicyklistov ktorá je dnes známa ako projekt Bajkom k tajchom.

Rok 2008
V lete 2008 sme vyčistili priestor Národnej kultúrnej pamiatky šachty Mayer 1 a Mayer 2 od náletových drevín a krovín. Akcia nestála takmer nič, len trochu času a benzínu do píly. Pracovníci Slovenskej Banskej s.r.o. následne začistili aj ďalší kus smerom od Mayer šachty k halde tejto šachty. V lete sme osadili epoxidovú kópiu sochy Krista stvoriteľa nad zrekonštruovaný portál štolne Dolná Schopfer v Jalšovej doline. Taktiež osadenie bolo urobené dobrovoľne.

Rok 2007
V tomto roku sme spolu dokončili rekonštrukciu krížiku pri vyústení Jalšovej doliny pri Rudných Baniach. V tomto roku sme v spolupráci so Strednou priemyselnou školou Samuela Mikovínyho v Banskej Štiavnici dali v jej reštaurátorskom ateliéri vyhotoviť doplnené kópie originálu sochy Krista Stvoriteľa z nadpražia štolne Schopfer v Jalšovej doline za kostolíkom. Príspevok na materiál a prácu činil 28 000 Sk. Originál bol očistený a stabilizovaný- nakonzervovaný , bola z neho sňatá lukoprénová niekoľkodielna forma a následne boli vyhotovené dve kópie aj s doplnenými chýbajúcimi časťami (prsty na rukách, nohách, nos a krížik na jablku. Jedna epoxidová kópia imitujúca pieskovec a jedna cementová kópia imitujúca povodný kameň. Kópie, originál, aj forma sa vrátili späť do Hodruše.
 


 

webygroup

Za obsah zodpovedá
Miroslav Spielmann

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár


6193253

Úvodná stránka